Łesia Ukrainka a Maria Konopnicka

Łarysa Petriwna Kosacz-Kwitka, bliżej znana jako Łesia Ukrainka, to jedna z ważniejszych postaci w historii Ukrainy i ukraińskiej literatury. Była pisarką, poetką oraz krytykiem literackim. Przyszła na świat na Wołyniu w roku 1871 w rodzinie herbu Korczak. Wiedzę zdobywała i uczyła się pilnie w domowym zaciszu, ponieważ od dzieciństwa chorowała na gruźlicę kości. Zadebiutowała w roku 1884 pisząc pierwsze wiersze i publikując je we lwowskim czasopiśmie „Zoria”. W swojej twórczości często nawiązywała do czasów antycznych i starożytnych, czerpała również z kultury zachodu, inspirowała ją twórczość zachodnich rówieśników. Najbardziej doceniane dziś dzieło Łesi Ukrainki to „Lisowa pisnia” tj. Pieśń Lasu.

Po raz pierwszy z imieniem Marii Konopnickiej (1842–1910), wybitnej polskiej poetki, spotykamy się w liście od Łesi Ukrainki do jej brata Mychajła z 8–10 grudnia 1889 r.

Łesia ma wówczas osiemnaście lat, jej brat jest o dwa lata starszy. Zdecydowała już, że „literatura to mój zawód”. Tłumaczenia z języków obcych poszerzają światopogląd tłumaczki, doskonalą jej umiejętności poetyckie, a co najważniejsze – prace zagranicznych autorów powinny być według niej publikowane dla ludzi, dla ich edukacji i kształcenia. Tak więc spośród kilkudziesięciu nazwisk pisarzy zagranicznych, których prace powinny zostać przedstawione szerszej społeczności ukraińskiej, w liście od Łesi Ukrainki znajduje się m.in. imię Marii Konopnickiej (a także Sirokoml, Zaleski, Krasicki, Kraszewski, Malczewski, Niemcewicz, Orzeszkowa, Prus, Sienkiewicz) -wszyscy ci, których prace czytała już znana kobieta z Wołynia. Nie wszystko, co zaplanowała w swojej młodości, zrealizowała wtedy, ale później ,w wieku dorosłym.

W 1902 r. „Peace of God” – rosyjski miesięcznik literacki i popularno-naukowy, opublikowany w Petersburgu w latach 1892–1906, zamówił artykuł jubileuszowy od Łesi Ukrainki na 60 rocznicę urodzin Marii Konopnickiej. Pisarka, jak zawsze, przyjęła zamówienie z pełną powagą i odpowiedzialnością. Aby napisać dobry i rzetelny artykuł, pożyczyła książki o polskiej poetce od Iwana Franki. Po przestudiowaniu ich podjęła się także tłumaczenia wierszy Marii Konopnickiej. Praca była skomplikowana przez fakt, że musiała tłumaczyć z języka polskiego na język rosyjski („bardzo trudno … tłumaczyć z polskiego”, narzekała w liście do swojej siostry Olgi). Przetłumaczyła cztery wiersze: „Tęsknię”, „Och, dlaczego!”, „Kwiaty”, „W Weronie” (O grobie Romea i Julii). Możliwe, że faktycznie przetłumaczonych dzieł było więcej, ponieważ w tym samym liście z San Remo (Włochy) z 29 grudnia 1902 r. napisała, że „wiele wierszy trzeba było przetłumaczyć”.

Kresy.com - Wycieczki do Lwowa

Po dwóch miesiącach wstrzymywania artykułu redaktorzy czasopisma „Peace of God” odrzucili go bez wyjaśnienia i wystarczających podstaw (dodajmy dla ciekawości, że artykuł nadal nie został znaleziony). W liście do Olgi Kobylańskiej Łesia Ukrainka przyznała: „Nic dziwnego, że była to praca „ad panem et aguam” (dla chleba i wody.)”, tj. dla pieniędzy. Cztery tłumaczenia dzieł Marii Konopnickiej autorstwa Lesi Ukrainki zachowały się w Instytucie Literatury im T.G. Narodowa Akademia Nauk Szewczenki Ukrainy, w archiwum Lesi Ukrainki.

Prace wybitnej polskiej pisarki zostały przetłumaczone na język ukraiński przez Pawła Grabowskiego, Maksyma Rylskiego, Dmytro Pawłyczko, Marię Pryharę i innych. Wszyscy starali się przekazać czytelnikowi piękno poetyckich słów Marii Konopnickiej, jej miłość do zwykłych ludzi, siłę ducha i odwagę.

Ciekawy fakt: zarówno Maria Konopnicka, jak i Łesia Ukrainka mają wiersz o tym samym tytule: „Contra spem spero”.

Art. Podobne na blogu to:

  • Dobra oferta firmyDobra oferta firmy Jeżeli zależy Tobie na kupieniu odpowiedniego marmuru musisz wiedzieć, że dziś istnieje wiele miejsc w których mamy okazję kupienia właśnie takiego dobrego marmuru. Marmur łódź to ciekawa oferta z jakiej faktycznie warto pozwolić sobie skorzystać szczególnie że warunki wam oferowane są bardzo atrakcyjne, a ceny naprawdę przystępne z których będziecie faktycznie zadowoleni. Odpowiedni marmur i jego oferta Taki […]
  • Wypromuj swój sklepik internetowyWypromuj swój sklepik internetowy Stworzenie sklepu internetowego to jedno, wypada wprawdzie jeszcze odpowiednio go wypromować. Oferujemy wam promocję pozycjonowanie Warszawa, a także sklepów online w atrakcyjnych cenach oraz dogodnych terminach tak, żeby jak najszybciej można było zacząć czerpać zyski z lepszego businessu. Najlepsze techniki pozycjonerskie Zajmujemy się pozycjonowaniem w w województwie mazowieckim różnego rodzaju stron www […]
  • Efektywne pozycjonowanie stron internetowych – SEO agncja z miasta Piła posiada w ofercie skuteczne metody pozycjononiaEfektywne pozycjonowanie stron internetowych – SEO agncja z miasta Piła posiada w ofercie skuteczne metody pozycjononia Każda instytucja, jaka jest właściwie rozpropagowana wnosi o wiele więcej pożytków. Pozycjonowania agencja z miasta Piła woj. wlk. to czołowa firma jest to fakt, którą każdy widzi także z jaką nikt się nie kłóci. Jeśli masz pytanie do pozycjonera z miasta Piła to zapraszamy ☎ 796 336 116 ☎ lub ✉ info@pozycjonowanie.pila.pl ✉. Powodem tego stanowi naturalnie dotarcie do szerszego grona ludzi potencjalnie […]
  • Fotografia precyzyjnie uwieczni chwile  GliwiceFotografia precyzyjnie uwieczni chwile Gliwice Oczywiście fotografia ślubna Śląsk jest zapisem najciekawszych chwil w życiu każdego człowieka. Takie chwile są znaczące, albowiem one zapewniają multum szczęścia: para młoda doznaje emocje, kocha, rokuje w dobrą przyszłość oraz to, że szczęście nigdy jej nie ominie – momentami takie pragnienia się spełniają, momentami tymczasem nie. Fotograf Gliwice potrafi zrealizować zdjęcia doskonałej jakości, a dzięki temu […]

4 Replies to “Łesia Ukrainka a Maria Konopnicka”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*